Darağaç 2021

Darağaç Kolektifi 

Sokak Sanatı

Sergi

İzmir

03/05 – 30/11/2021

‘’Darağaç’’ bu yıl ‘’Darağaç Bostan’’, ‘’Darağaç Volta_Kombo’’ ve ‘’Darağaç Temas’’ olmak üzere üç farklı etkinlik ile Umurbey Mahallesini sanatsal yaratımın çeşitlendiği bir alana dönüştürüyor. ‘’Darağaç Bostan’’ mahalledeki atıl bir araziyi kentsel tarım alanına çevirmeyi amaçlıyor. Mahalledeki atıklar; sebze yatakları için yeni işlevler kazanırken, kimi zaman atölyelerde bir çalışma tezgahına, buluşmalarda bir masaya, ekim ve hasat zamanlarında çardağa, performanslarda sahneye dönüşüyor. ‘Darağaç_Bostan’, Darağaç Kolektifi’nin koordinasyonuyla; Maquis Projects, Çiçek Tezer / NomadMind – Göçebe Akıl Tasarım ve Sanat Uygulamaları Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı ve mahalle sakinlerinin katkılarıyla uygulanıyor.

Volta_Kombo, farklı şehirlerden sanatçıları Umurbey’de duvar resimleri yapmak üzere buluşturuyor: Ankara’dan Cem Sonel x DEVAK; İzmir’den Ali Kanal x Suatilyus, Ecem Yılman x Hill.Hell, Hemon x Snme, Kalender x Meşrep, PAPYX x Hazal Arol, Dheno 35.5 x Jaku; İzmir ve Ankara kombosunda ise Fatih Altan x KAPTAN yer alıyor. ‘Volta_KOMBO’, Darağaç Kolektifi’nin koordinasyonuyla; Marcin Bourges, Aleksandir, Apeiron Collective ve Mega Kırtasiyenin üretimsel ve özel katkılarıyla gerçekleşiyor.

Her yıl gerçekleşen “Temas” altıncı yılında da Umurbey Mahallesi’nin sokaklarında ve özel alanlarında gerçekleşiyor. Salgınla birlikte anlam dönüşümüne uğrayan “Temas” kavramına odaklanan sergi, yeni temas biçimlerini keşfetmeyi amaçlıyor. Barış B. Atal, Meltem Sarıkaya, Bedia Ekiz, Ahmet Hamdi Soydemir, Ezgi Yakın, Murat Kahya, Mert Acar, Ali Kanal & Deniz Pasha, Yekateryna Grygorenko & Şebnem Akdeniz, Ayşegül Doğan & Nihat Gök, Caner Çoban, Damla Gök, Zarife Arslan, Dinçer İşgel, Çağrı Çamcı, Kadir Kayserilioğlu & Daraptor, Y AD A , KÜNK, the urban arts ve Elden Ele 2021 (Ahmet Yörük, Asena Polat, Didem Erişkin, Serkan Mercan, Ozan Atalan, Elif Sarıgüzmen, Gökçe Dilek, Yasin Uysallar, Hamza Kırbaş ve Ecem Yılman)

‘Temas’ sergisinin içindeki ‘Elden Ele 2021’ projesi, Darağaç Kolektifi’nin koordinasyonuyla ve SAHA derneğinin üretimsel ve özel katkılarıyla gerçekleşiyor.