Gazişehir Tiyatro Festivali

Gazişehir Kültür ve Sanat Derneği

Festival

Gaziantep

13/10 – 17/10/2021

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Gazişehir Tiyatro Festivali”, Gaziantep’in kültürel ve tarihi dokusunu, alternatif tiyatro oyunlarıyla bir araya getiriyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de sahne alan yedi profesyonel tiyatro ekibini dayanışma temasıyla ağırlayan festival, hem fiziksel hem de çevrimiçi olarak izleyicileriyle buluşuyor.

Festivalin açılış oyunu, Üç+1 Sahne prodüksiyonunda “Akreple Yelkovan” iken, ikinci gün Versus Tiyatro’nun “Kreutzer Sonat” ve üçüncü gününde de Ha-Ha Tiyatro’nun “Ne Evet Ne Hayır” oyunu sahneleniyor. Programın dördüncü günündeki matinesinde Kadıköy Emek Tiyatrosu’nun “Sanki Hiç Unutmayacakmış Gibi”, suare gösteriminde ise “Tiyatro Evi”nin “Çirkin” adlı oyunu yer alıyor. Festivalin son gününde, gündüz gösterimiyle Fiziksel Tiyatro Araştırmaları yapımındaki “Şatonun Altında” oyunu ile festivalin kapanış oyunu olan Arte Oyuncuları’ndan “Çerağ” bulunuyor.

Her oyun sonrasında fuayede interaktif söyleşiler alanı olan “Kahve Tadında” etkinlikleri düzenlenirken, dört gün süren atölyeler ise yönetmen Güray Dinçol ve oyuncu Kadir Özdal tarafından yönetiliyor. Dört farklı mekânda, fiziksel ve dijital katılımlı olarak gerçekleşen festivalde akademisyen ve dramaturg Doç. Dr. Zerrin Yanıkkaya ise “Bunu Bi’ Konuşalım” bölümüne söyleşileri ile katılıyor.