Kültür Buluşmaları 2021

A Corner in the World

Kültürel Karşılaşmalar, Konferans ve Panel

Türkiye, İstanbul

27/11 – 28/11/2021

Kültür Buluşmaları konferans programı 27-28 Kasım tarihleri ​​arasında Beykoz Kundura’nın yeni mekânı Kundura Sahne’de “Kültür Alanında Etki Kavramı Üzerine” başlığıyla dördüncü kez küratör kolektifi A Corner in the World işbirliğiyle düzenlendi. Kültür için Alan’ın İzmir, Gaziantep, Diyarbakır ve bu şehirlerin komşu kentlerinden davetli 30’un üzerinde proje ortağı, İstanbul’dan kültür alanında uzmanlarla panel ve söyleşilerde bir araya geldi. Program, Türkiye’de kültür ve sanatın rolü ve etkisinin sosyal ve düşünsel yönlerine odaklanarak çok disiplinli teorik ve deneysel bir tartışma ortamı sundu.

Salgın ve ardından gelen sosyal, ekonomik ve politik krizler, var olan kültür pratiklerini yeniden gözden geçirmek için eşsiz bir fırsat sunarken, kültür ve sanat aktörleri de kültürel etkinliklerin bireylere ve topluluklara etkisini ve bu etkiyi sürdürülebilir kılmanın olanaklarını tartışmaya açtı. Program sırasında, kültür alanında sürdürülebilir etki yaratmak için yöntemler ve pratik yaklaşımlarla ilgili temel sorular irdelendi. Oturumlarda etki kavramını farklı açılardan ele alan katılımcılar arasında Doç. Dr. Gökçe Dervişoğlu Okandan, Doç. Dicle Yurdakul ve Buğra Çelik gibi isimler yer aldı. “Kültür Alanında Etki Kavramı Üzerine” açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, “Etki için Organize Olmak’’, ‘’Canlılara Etki: Yerelde Sanat ve Ekoloji‘‘, Bireysel ve Kolektif Hafıza ile Etki Yaratmak‘‘ ve ‘’Etki için Toplulukları Harekete Geçirmek’’ temalarındaki oturumlarla devam etti. Oturumları, Kültür için Alan’ın YouTube kanalında izleyiciler canlı olarak takip etti.

Katılımcılar ayrıca, etkinliğin ev sahibi Beykoz Kundura’nın Kundura’nın Hafızası: Fabrika İçinde Bir Dünya sergisini ziyaret etme fırsatı bulurken, Atılım Şahin’in verdiği atölye çalışmasına ve profesyonel kültürel aktörlerin bir araya geldiği ağ oluşturma etkinliğine katıldı.

Katılımcılar: Monica Papi, Özgül Kılınçarslan, Ezgi Ceren Kayırıcı, Dilara Savut, Serdar Darendeliler, Seçkin Arslan, Gülcan Kılıç, Hediye Yaşar, Beyaz Emektar, Mehmet Ali Boran, Hasan Ergün, Bshr Zauter, Navdar, Murad Uçaner, Reem Takriti, Ayşegül Kurtel, Barış Işık, Serkan Aksak, Ceren Yartan, Seçkin Aydın, Ebru Bingöl, Hazal Öztetikler, Günseli Baki, Nihat Özdal, Lale Karataş, Fulya Baran, Azadeh Ramezani Tabrizi, Serra Bucak, Aslı Gökgöz