Showcase 2019

Amîdart, 6x6x6, Darağaç_İzmir

Showcase, Konser

Türkiye, Diyarbakır, Gaziantep

20/12 – 27/12/2019

Kültür için Alan, faaliyet yürüttüğü şehirler olan Gaziantep, İzmir ve Diyarbakır’daki sanatçı ve sanat takipçileri arasındaki bağı Aralık ayı etkinlikleriyle daha da güçlendiriyor. İzmir’de gerçekleştirilen iki etkinlik bu defa Diyarbakır ve Gaziantep’teki izleyicilerle buluşuyor.

Bir diğer ortak çalışmada Amîdart, Diyarbakır ve İzmir’in sözlü eserleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları keşfetmek ve tartışmak amacıyla, ‘Sözlü Kültür Çalışmaları’ projesiyle sözlü sanat biçimlerine, derleme atölyelerine ve doğaçlama Kürt müziğine odaklanıyor. 6X6X6’nın NOKSAN Doğaçlama Ekibi’nden dengbêj Mesut Gever ve her iki şehirden yerli müzisyenler blues’dan dengbêj klam’larına (halk şarkılarına) kadar zengin doğaçlama repertuvarlarıyla izleyicinin karşısına çıkıyorlar. Aralık ayında Gaziantep’te konser verecek müzisyenler ayrıca açık toplantılarda bu karşılıklı kültürel etkileşimi daha ileri bir noktaya taşıyorlar.

Darağaç_İzmir sanatçı kolektifi, şehir merkezinden uzakta bir noktada, bölge sakinleriyle kurdukları ilişki ve mahalle çevresinde yaşanan kentsel dönüşüme sundukları katkıyla dikkat çekiyorlar. Çocuklar için çizim atölyeleri ve canlı sokak performansları gibi çok çeşitli girişimleriyle Darağaç_İzmir sanat aracılığıyla sosyal dönüşüm anlamında başarılı bir örnek teşkil ediyor. Diyarbakır’daki izleyiciler video, sanatçı konuşmaları ve sergi kitaplarının incelemesiyle ‘Mahallede Güncel Sanat’ etkinliğinin bölgeye özel deneyiminin birer parçası oluyorlar.