Uluslararası Dolaşım Programı Almanya 2023

Goethe-Enstitüsü Ziyaretçi Programı

Dolaşım Programı, Uluslararası Dolaşım

Almanya, Berlin

16/10 – 22/11/2023

Uluslararası Dolaşım Programı’nın üçüncü ayağı, 16-22 Ekim tarihleri arasında Goethe Enstitüsü Ziyaretçi Programı işbirliğinde Berlin’de gerçekleşti. Farklı disiplinlerden 11 katılımcı, Berlin’in dinamik sanat ortamının Neue Gesellschaft für Bildende Kunst (NGBK), Zentrum für Kunst und Urbanistik (ZK/U), Stations, Performing Arts Programm Berlin, Maxim Gorki Theater ve Haus der Kulturen der Welt (HKW) gibi yerel kurum ve temsilcileriyle bağlantılar kurdu.

nGbK’un yapısı ve çalışma alanlarına dair oturumla başlayan bu yolculuk; ZK/U’de, sanat üretiminde alanın ve kaynakların farklı kullanımına dikkat çeken konuşmayla devam etti. Kültür ve proje yöneticisi Nihan Sivridağ eşliğinde çeşitli inisiyatif ve proje alanlarının tanıtıldığı sanat turu, Maxim Gorki Theater’daki gösterim, Performing Arts Programm Berlin’in bağımsız dans ve tiyatro emekçilerine yönelik projeleri ve Haus der Kulturen der Welt (HKW) bünyesindeki uluslararası sanata dair güncel tartışmalar, Berlin’in kültürel ekosisteminin kapsamlı bir panaromasını sundu. Berliner Phonogramm-Archiv, Heimathafen Neukölln ve GRIPS Theatre gibi kurumlara yapılan bireysel ziyaretler ise kültür profesyonelleri arasında fikir alışverişine olanak sağladı. Katılımcılar ayrıca, 17 yıl sürecek yenileme çalışmaları öncesinde, antik dünyaya özgü eserleri incelemek için Pergamon Müzesi’ni gezdiler.

Sergi açılışı, film gösterimi, tiyatro performansı ve partner forumları gibi özenle seçilmiş aktiviteleri içeren program, Türkiye ve Almanya’dan sanatçılar, küratörler ve kurumlar arasında kalıcı bağlantılar kurmayı amaçladı. Kültür için Alan bu simbiyotik etkileşimle, bireylerin Alman kültürünün çeşitliliğinden ilham alarak sanatsal uygulamalarını zenginleştirmelerine yardımcı olmayı hedefledi.

Katılımcılar: Ahmet Akdeniz, Ani Haddeler Pekman, Hasan Ergün, Mehmet Mazlum Yetiş, Merve Karataş, Nurşen Uyar, Remzi Sever, Seçkin Arslan, Sinan Kılıç, Süleyman Demirkol, Zeynep Yaş Salam

Programda yer alan kurumlar: neue Gesellschaft für bildende Kunst (nGbK), Zentrum für Kunst und Urbanistik (ZK/U), Stations, Performing Arts Programm Berlin, Maxim Gorki Theater ve Haus der Kulturen der Welt (HKW), Oyoun