Uluslararası Dolaşım Programı Fransa 2023

Institut Français de Turquie

Dolaşım Programı, Uluslararası Dolaşım

Fransa, Lille, Paris, Tourcoing

06/11 – 11/11/2023

Uluslararası Dolaşım Programı’nın son ayağı, 6–11 Kasım 2023 tarihleri arasında, Paris, 2004 Avrupa Kültür Başkenti Lille ve Tourcoing’de gerçekleşti. Farklı disiplinlerden 12 katılımcı, kültürel diyalog ve işbirliği kurma amacıyla Fransa’dan sanatçılarla bir araya geldi.

Institut Français de Turquie işbirliğiyle hazırlanan beş günlük programın başlangıç noktası, Fransa’da yaşayan Türkiye’den sanatçıların sanatsal üretimlerini ve kültürel çevredeki deneyimlerini paylaştıkları CSNAD buluşmasıydı. Görsel-işitsel ve dijital sanatlar alanında eğitim, üretim ve dağıtım yapan Le Fresnoy ile çağdaş sanat sergilerine ev sahipliği yapan Lille3000’deki sergi turları sonrası yöneticiler, kurumlarının işleyişleri hakkında katılımcılara detaylı bilgiler verdi. Ortak proje fikirlerini yeşertmek için katılımcıların çalışma alanlarına dikkat gösterilerek hazırlanan etkinlikler, Théâtre Halle Roublot, Les Forum des Images ve Association Villes des Musiques du Monde gibi kurumlara yapılan özenle seçilmiş ziyaretleri de içerdi. Sinema alanında uzmanlaşanlar için Centre National du Cinéma et de l’Image Animée’de yapılan sunumlar ve Festival Cinéma du réel ile Festival Cinéma de Turquie’deki toplantılar ise, Fransa’nın film endüstrisine derinlemesine bir bakış sağladı. Institut du Monde Arabe’de gerçekleştirilen Faiz Ali Faiz’in Sufi müziği konseriyle taçlanan program, sanatsal ifadenin çeşitliliğini ve kültürel etkileşimin güzelliğini sergiledi.

Programın en etkileyici yönlerinden biri, Le Centquatre’dan Art Connexion’a kadar geniş bir yelpazede yer alan kurumların hemen hemen hepsinin misafir sanatçı programlarına sahip olmasıydı. Bu programlar hakkında verilen bilgiler, katılımcılara yeni kültürel çevrelerde çalışma ve farklı sanat tekniklerini keşfetme imkânı sunarken, uluslararası işbirlikleri ve ağ oluşturma konusunda da ilham verici oldu.

Katılımcılar: Ebru Bingöl, Ecenur Yiğitler, Fatma İpek Subaşı, Lütfü İrdem, Mediha Güzelgün, Mehmet Sinan Egemen, Mustafa Doğan, Nazlı Selin Akçay, Nejbir Erkol, Onur Akşit, Sidar Alışık, Uğurcan Kaçmaz

Programda yer alan kurumlar: Conservatoire National d’Arts Dramatique, Institut français Paris Konuk Sanatçı Programı, Art Connexion & Les Nouveaux Commanditaires, Lille 3000, Le Fresnoy, La Halle Roublot, Festival Cinéma du réel, Festival Cinéma de Turquie, Le Forum des images, Le Centquatre, Centre National du Cinéma et de l’image animée, Biennale de l’Image Tangible, Poush, Association Villes des Musiques du Monde