Uluslararası Dolaşım Programı İsveç 2023

Dolaşım Programı, Uluslararası Dolaşım

İsveç, Stockholm

02/10 – 07/10/2023

Kültür için Alan Uluslararası Dolaşım Programı’nın ikinci ayağı, 2-7 Ekim tarihlerinde Stockholm’de gerçekleşti. Didem Yıldırım ve Ays Alayat işbirliğiyle düzenlenen program, 11 katılımcıya İsveç’in farklı disiplinlerde çalışan kültür aktörleriyle tanışma ve fikir alışverişinde bulunma imkânı sundu.

Bu yılki dolaşım programının odak noktası; İsveç ve Türkiye’den kültür sanat profesyonellerinin bir arada üretim yapabilmesine olanak sağlayan ortak proje fikirleriydi. Moderna Museet, Stateskonstråd, Kulturhuset Stadsteatern ve Fotografiska gibi kurumlara yapılan ziyaretler; fotoğraf, yeni medya, çağdaş ve kamusal sanat gibi farklı alanlarda üretilmiş eserlerin ortak projelerde nasıl bir araya getirilebileceği konusunda ilham kaynağı oldu.

Ziyaret edilen noktalar arasında; kentsel yenileme üzerine çalışmalar yapan Konsthall C, ifade özgürlüğü ve edebiyat alanında faal olan sivil toplum kuruluşu Svenska PEN, hikâyesiyle toplumsal cinsiyet meselesini irdeleyen Eva-Lisa Anıtı ve heteronormatif sinema seçkisini genişletme misyonuyla kurulan Queer Film Festivali de vardı. Toplumsal konuların farklı perspektiflerden ele alındığı bu ziyaretler kapsayıcılığı teşvik ederek katılımcıların bakış açılarını zenginleştirme amacı taşıdı.

Katılımcılar: Aynur Atay, Azize Tan, Deniz Fatma Erbaş, Ece Denizci, Edanur Dursun, Mehtap Arat, Neşen Yücel, Ömer Al Tammo, Sanem Odabaşı, Seniha Ünay, Zehra Cerrahoğlu

Programda yer alan kurumlar: Queer Film Festivali, Moderna Museet, Statenskonstråd, Nationalmuseum, Kulturhuset Stadsteatern, Fotografiska, Eva-Lisa Anıtı, Fasching, Svenska PEN, Konsthall C, IASPIS, Candyland