Yaratıcı Buluşmalar: Mekânları Yeniden Düşünmek

A Corner in the World

Kültürel Karşılaşmalar, Konferans ve Panel

Türkiye, İstanbul

17/12 – 18/12/2018

Kültür için Alan’ın 2017/18 program takvimi, çalışmalarını bomontiada Alt’ta sürdüren ‘A Corner in the World’ kolektifiyle işbirliği içerisinde düzenlenen ‘Mekânları Yeniden Düşünmek’ temalı kreatif konferansla sonlanıyor. İstanbul’un multidisipliner kültür kompleksi bomontiada’ya yayılan bu konferans; Kültür için Alan’ın desteğiyle şimdiye dek gerçekleştirilmiş etkinliklerin bir seçkisini sunmanın yanı sıra, 17 ve 18 Aralık boyunca ufuk açıcı paneller, söyleşiler, atölye çalışmaları ile film gösterimi, sergi ve performansları da programına dahil ediyor.

Kültür için Alan’ın kapanış etkinliği olan konferans oyunlu, eğlenceli ve yapıcı bir yaklaşımla farklı sanat kurumlarına, sivil inisiyatiflere, araştırmacı ve akademisyenlere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, yaratıcı bireyler ve topluluklar arasındaki karşılıklı anlayış ve etkileşimi sağlayarak, kültür ve sanat kurumlarının sivil toplumu güçlendirme rolünü ortaya koymak, sanatı ve sivil alanı ilgilendiren güncel konuları tartışmaya açmak ve Türkiye içinde ve dışında bulunan kültür kurumları ile kültür aktörleri arasındaki bağları artırmak, etkinliğin başat hedeflerinden.

Katılımcıları arasında Kültür için Alan’ın proje ortakları olan Diyarbakır’dan Narphotos ve Lîs Yayınları; Gaziantep’ten Kırkayak Kültür Merkezi ve sanatçı Yammen Jazbeh ve İzmir’den Açık Stüdyo ve ‘Mahallede Gaco Var!’ filminin direktörü Nesli Özalp’in olduğu program, katılımcıları ve izleyicileri tecrübelerini, fikirlerini, yaşadıkları zorlukları, sorularını ve umutlarını paylaşmaları için, yenilikçi yollarla bir araya getiriyor.