Ayvalık Uluslararası Film Festivali

Seyir Derneği

Film

Festival

Balıkesir

16/09 – 21/09/2022

Ayvalık Uluslararası Film Festivali, yerli ve yabancı yapımları Ayvalık ve çevresinde yaşayan sinemaseverlerle buluşturuyor. Direktörlüğünü Azize Tan’ın üstlendiği festival, “Uluslararası Seçki”, “Bu Dünyanın Çocukları”, “İlk Filmler”, “Ulrike Ottinger 80 Yaşında”, “Anısına”, “Çocuklar İçin Sinema” ve uzun metraj, kısa film ile belgesellerin yer aldığı “Türkiye’den Filmler” bölümlerinde toplamda 48 filmi kapsıyor. Panellerin, söyleşilerin, çocuklara yönelik film gösterimi ve drama atölyelerinin de gerçekleştiği Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin izleyici ve katılımcılarını yönetmenler, oyuncular, yapımcılar, sinema sektörü temsilcileri, basın ve öğrenciler oluşturuyor. Festivalde “Türkiye’de Yaratıcı Belgesel: Yeni Anlatım Olanakları” başlıklı panel Ahmet Gürata moderatörlüğünde Noah Amir Arjomand, Ceylan Özgün Özçelik, Melik Saraçoğlu ve Volkan Üce’nin; “Bir Zanaat Olarak Oyunculuk” başlıklı panel ise Özen Yula moderatörlüğünde Funda Eryiğit, Hare Sürel, Gülçin Kültür Şahin ve Nihal Yalçın’ın katılımıyla gerçekleşiyor. “Boyun Eğmeyen Bir Kadının Hikâyesi: Suna” başlıklı söyleşide Armağan Çağlayan, Çiğdem Sezgin ve Nurcan Eren konuşmacı olarak yer alırken “Şu Anlaşılmazlık Meselesi: Bir Filmi Anlamamak” adlı panel; Aslı Ildır, Fatih Özgüven ve Tayfun Pirselimoğlu’nun katılımıyla düzenleniyor.

Festivalin Genç Sinema programı kapsamında sinema alanında kendisini geliştirmek isteyen tüm öğrencilere yapılan açık çağrı sonucunda İstanbul, Ankara, Zonguldak, İzmir, Çanakkale, Muğla, Ordu, Antalya, Eskişehir ve Kütahya’dan toplam 25 farklı üniversiteden 30 öğrenci festival boyunca Ayvalık’ta sinema profesyonellerinin verdiği eğitimlerde yer alıyor. Festival, bu yıl Mordem Sanat ile işbirliği yaparak Diyarbakır’da da film gösterimleri ve atölyeler düzenliyor.

Festivalin bu yılki edisyonu; Ayvalık Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Kültür için Alan, Mey|Diageo, Komili, Kürşat Ayvalık, ASKEV Sinema, MUBI, OGM Pictures, Milliyet Sanat, Goethe-Institut, German Films, KINO 2022, Mordem Sanat, Setur Ayvalık Marina, Ali Ertuğrul, Esra Başak, Şerif Kaynar, Eren-Alptekin Coşkun, Yaman Eymür, Fatma-Mustafa Kürşat, İnci Vural, Ayvalık Ticaret Odası, Çamlık 87, Kendine Has, Yves Rocher, Zoho, AIMA, Kraft, Çöpmadam, Ayvalıkzade, Barbunun Çiftliği ve Medya Takip Merkezi’nin katkılarıyla gerçekleşiyor.