Güçlü Adımlar

HipHop Ladies

Dans

Eğitim

Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, İzmir, Şanlıurfa

15/05 – 27/11/2022

“Güçlü Adımlar”, günümüz popüler danslarından hip hop ve rap atölyeleri aracılığıyla kız çocuklarına ve kadınlara fiziksel ve düşünsel yeteneklerini bütünleştirerek kendilerini daha iyi ifade edebilecekleri bir platform yaratmayı amaçlıyor. Proje kapsamında İzmir, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Hatay illerinde, farklı yaş gruplarındaki kadınlar bir araya geliyor, deneyimli dans eğitmenlerinin düzenlediği atölyelerde bedensel yaratıcılıklarını keşfediyor.

Dans atölyelerinin yanı sıra, rap müzik söz yazımı ve performansı üzerine eğitimlerin dahil olduğu projede dans terapisinin temellerini oluşturan hareketle mekân bütünlüğü, beden ve zihin bağlantısı gibi yaratıcı çalışmalar yer alıyor. “Güçlü Adımlar” bu yıl, Türkiye’nin tek uluslararası kadın sokak dansı festivali Urban Spirit ve Almanya’nın kadın hiphop dans ekiplerinden Deja Vu Crew işbirliğinde gerçekleşiyor.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı, Kamer Vakfı, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği, Rengarenk Umutlar Derneği, Harran Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nin katkılarıyla farklı altyapılardan gelen genç kızlar ve çocuklarla yapılan bu çalışmalar, ifade özgürlüğünü hareket ile ortaya çıkarma hedefi taşıyor.