Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri

Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi

Edebiyat

Festival

Diyarbakır

11/10 – 21/10/2018

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri çocuk edebiyatı, doğu edebiyatı divanları, geleneksel edebiyatta toplumsal cinsiyet gibi başlıklardan oluşan çok zengin bir içeriği okuyucularla buluşturuyor. Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) ortaklığında ilki 2013’te düzenlenen etkinlik, Diyarbakır, çevre iller, Türkiye, Ermenistan ve Avrupa’dan yazar, çevirmen ve şairleri Diyarbakır’da okuyucular ve sanatseverlerle bir araya getirerek uluslararası bir kültürel atmosfer yaratıyor. Düzenlenen çok dilli oturumlar kültürler arası etkileşimi pekiştirirken, dinleyiciler bu etkileyici edebiyat ortamının bir parçası oluyorlar.

Kürtçe çıkan en eski gazete olan Riya Taze’nin emektarlarından Ermeni yazar Mirazê Cemal’e dair kısa bir belgesel filmin gösterimi ile başlayacak olan program kapsamında, Diyarbakır Okuma Kulübü işbirliğiyle yazar Ayşegül Devecioğlu ile Roman Atölyesi gerçekleştirilirken, yazar Melek Özlem Sezer ise Öykü Atölyesi’ni yürütüyor. Ayrıca DSM ve Lîs’in kurucusu olduğu KurdîLit tarafından onur konuğu Berken Bereh’in şiirleri üzerine uluslararası bir çeviri atölyesi de düzenleniyor. Aras Yayıncılık ile birlikte düzenlenen Ermenice edebiyat konulu söyleşinin yanı sıra Ermeni yazar Mıgırdiç Margosyan’ın doğum günü söyleşi, sanatçı okumaları ve dinletilerle kutlanıyor.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, edebiyatın günümüz dünyasında bize ne söylediğini kapsamlı bir biçimde ele alma fırsatı sunuyor.