4. Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri

Lîs Yayınları, Wêjegeh Amed

Edebiyat

Eğitim, Festival

Diyarbakır, İstanbul

21/10 – 30/10/2022

Diyarbakır’ın çok dilli ve çok kültürlü dokusunu edebiyatın içinden düşünerek hazırlanan Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, dördüncü edisyonunda edebiyat, sosyal bilimler, müzik, fotoğraf, sinema ve çağdaş sanat gibi farklı alanlardan konukların katılımı ile “Hayal Dilinde Hakikat” temasını irdeliyor. Program, farklılıkların bir arada ve birbirini gözeterek sorumluluk aldığı bir geçmiş, bugün ve gelecek tahayyülünde yaratıcı düşünce ve yazının potansiyel rolünü sorgularken; dil ve hakikat ilişkisinde şiirin anlamına vurgu yapıyor. Bu çerçevede farklı formatlarda içeriklerle Kürtçe, Türkçe, Ermenice, Arapça ve Çerkes dillerinden Adigece’nin sesine kulak verirken, farklı dillerde yazan 22 şairin katılımı ile iki şiir gecesi ve Diyarbakırlı şiir severlerin katılımı ile bir şiir atölyesi düzenleniyor.

Diyarbakır’dan Kürtçe çocuk edebiyatı üzerine çalışan Morî Yayınları ve Kürtçe müzik mirasının genç kuşaklara aktarımı için önemli çalışmalar yürüten Ma Music işbirliğiyle gerçekleşen “Şahmaran: Masal ve Resim Atölyesi” ve Diyarbakır’dan özel bir lisenin işbirliğiyle gerçekleşen Müge İplikçi söyleşisiyle çocuk ve gençlik edebiyatı da programa dahil oluyor.

Lîs Yayınları, Wejeged Amed | Diyarbakır Edebiyat Evi ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığında hazırlanan program, İstanbul’dan Everest Yayınları ve Aras Yayınları’nın proje ortaklığı ile hayata geçiyor.