Ortak Hikâye

Aslı Gökgöz

Eğitim

Gaziantep

01/05 – 30/11/2021

Ortak Hikâye, Gaziantep’te yaşayan ve ortak bir hikâyenin kahramanı olan 6 – 14 yaş aralığındaki çocukları, bu kez kendilerinin şekillendirecekleri bir hikâye etrafında bir araya getirmek için yola çıkıyor. Proje; farklı hikâyelerle büyüyen, Gaziantep’in heterojen kimliğini temsil eden çocukların kolektif bir hikâye oluşturmalarını amaçlıyor. Çocuklar, hayal dünyalarını keşfedip imece ile çalışarak üretirken farklı ama aynı olduklarını fark ediyor ve kolektif hafızaya katkı sunuyor.

Açık çağrı ile başlayan başvuru sürecinin ardından projeye ortak olan çocuklara, “yaratıcılık kutusu” adı verilen kutular ulaştırılıyor. Yaratıcılık kutularının içerisinde çeşitli yazı ve çizim malzemelerinin yanı sıra çocuk kitapları ve hikâye kurgulama oyunları oynanabilen “hikâye taşları” bulunuyor. Proje kapsamında çocuklar; yaratıcılık kutuları içerisinde yer alan kitapların yazarları ve illüstratörleri, çocuk edebiyatına gönül veren blog yazarları ile çevrimiçi atölyelerde bir araya geliyor; Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin de dahil olduğu farklı mekânlarda yüz yüze düzenlenen atölyelerde tarihin tanıklığında masallar dinliyor. Çocukların; hikâyelerini dile, resme dökme noktasında bilgi ve deneyim kazanmaları için birçok yaratıcı yazı ve resim çizme alıştırması yaptıkları, oyunlar oynadıkları çalışmalara yer veriliyor. Bu çalışmalar, proje web sitesi aracılığıyla kayıt altına alınıyor.

Atölye ve etkinliklerin ardından yazar çocukların birbirlerinin cümlesini devam ettirerek yazdıkları metni, çizer çocukların resimlemesiyle kolektif çalışma ilk şeklini alıyor. Yazar ve çizer çocukların birlikte ördükleri bu hikâyeye, birlikte bir isim koymalarıyla “ortak hikâye” kitap olarak basılmaya hazır hâle geliyor. Türkçe ve Arapça olarak basılacak kitap, tanıtım toplantısının ardından okullarda ve kütüphanelerde bulunacak. Bunun yanı sıra bu resimli çocuk kitabı, projenin internet sitesinde Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak herkesin erişimine açık olacak.