SoloFest 4: Rengini Kap Gel

Mordem Sanat Merkezi

Performans, Tiyatro

Eğitim

Diyarbakır

27/10 – 05/11/2023

Mordem Sanat ve Ekolojik Yaşam Derneği kültürlerarası etkileşimi desteklemek amacıyla anlatı sanatına odaklanarak, çeşitli disiplinlerden gelen anlatı kültürü örneklerini uluslararası bir festival çatısı altında bir araya getiriyor.  Bu misyonun en büyük tezahürlerinden biri olan ve dördüncüsü düzenlenen SoloFest 4: Rengini Kap Gel adlı festival, kültürel mirasın aktarımını merkeze alıyor.

Festival, toplumsal cinsiyet eşitliğini odağına alarak çoğunluğunu kadın oyuncuların sahnelediği eserleri ve LGBT+ temalarına vurgu yapan iki oyunu içeriyor. ‘Rengini Kap Gel‘ sloganı, festivalin her rengi kapsayan ve ayrım gözetmeksizin herkese açık bir ortam olduğunu belirtiyor.

27 Ekim – 5 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleşen festivalde, İran’ın Urmiye, Bokan, Tahran; Hollanda’nın Amsterdam; ve Türkiye’nin İzmir, İstanbul, Şırnak, Diyarbakır, Mardin şehirlerinden gelen 43 sanatçı yer alıyor. Solofest 4, çağdaş dans, geleneksel anlatı türleri, performans sanatları, monodramlar ve çağdaş ritüel gösterimleri gibi birçok sanat dalını içeren zengin bir program sunuyor.

Mordem, SoloFest 4: Rengini Kap Gel ile sanatın toplumsal faydasını bir adım öteye taşıyarak, deprem bölgelerindeki çocukların sanata erişimini artırmak için festivalin bilet gelirleri ile çocuklar için atölye çalışmaları ve oyun gösterimleri düzenliyor.