Survivors

Fotoğraf, Video, Yerleştirme

Sergi

Gaziantep

15/12/2023

İzzet Umman’ın “Survivors” projesi, savaşlar, çatışmalar ve doğal afetlerin ortasında çocukların deneyimlerine odaklanarak mücadeleci yanlarını keşfetmeyi amaçlıyor.

6 Şubat depreminde yıkılan evlerden kurtarılan kuklaların ve çocuk oyuncaklarının merceğinden “Survivors” projesi, depremi yaşayan çocukların deneyimleri ile geniş halk kitlelerinin kolektif bilinci arasında köprü kuran güçlü bir anlatı örmeyi amaçlıyor. Proje kapsamında yenilikçi bir görsel-işitsel enstalasyonun öznesi, kaybetmenin ve direncin simgesi olan bu nesneler, enstalasyonun anlatısının ve duygusal arkının etrafında inşa edildiği çekirdek görevini görüyor.

Sanatçılar Alkasim Alabrash ve İzzet Umman görsel ve işitsel içerik yaratma konusundaki uzmanlıklarıyla, ziyaretçilerin duygusal ve psikolojik hazırlıklarına göre yollarını bulabilecekleri sürükleyici bir alan şekillendirmeye katkıda bulunuyorlar.

“Survivors” bir sergiden daha fazlasını yapmayı amaçlıyor; afet ve çatışmanın psikolojik yaralarını anlama ve iyileştirmede sanatın dönüştürücü gücünü vurgulayarak diyalog, eğitim ve savunuculuk için bir katalizör olmayı hedefliyor.