Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali

Dijital Film Atölyesi (DFA)

Film

Festival

İzmir

24/09 – 30/09/2021

‘’Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali (2YKFF)’’,  etnik kökenler, inanışlar, cinsiyetler ve yaşayışları ile tüm kimliklerin deneyimlerine odaklanıyor; belgesel, kurmaca, animasyon ve deneysel kategorilerde kısa film yapımlarını izleyiciyle buluşturuyor. Seçkilerinde farklılık ve çeşitlilik konularına odaklanan özgün yapımlar, ilk yönetmen filmleri, LGBTQİ+ ve yeni nesil deneysel film çalışmalarına yer veren festival, birlikte izlemenin yeni yöntemlerini keşfetme amacıyla alternatif film gösterimleri ve etkinlikler kurguluyor.

Ekran, Lab ve Artı olmak üzere üç ana bölümden oluşan 2YKFF, üçüncü yılında hibrit bir program sunuyor. Festivalin fiziksel programı film gösterimleri, söyleşi ve film okuma oturumları ile Uygulamalı Görsel Antropoloji Atölyesi, mekân deneyimini çeşitlendirmek üzere İzmir’in sosyal buluşma mekanlarında düzenlenirken, çevrimiçi program film gösterimleri, yönetmen söyleşileri, Remix Attack etkinliği ve “Herkes için Sinema Mümkün” atölyesini kapsıyor. Erişilebilirlik temasının da ön plana çıktığı etkinliklerde filmler, çevrimiçi ortamda sesli betimleme seçeneğiyle yayınlıyor.

Atina’dan Balkan Can Kino, Berlin’den bi’bak ve Rotterdam’dan Galerie de Jaloezie ile partnerlik yapan ve her yıl dünyanın farklı bir şehrinden bir film/sanat inisiyatifi ile işbirliği yaparak kısa film alanında ortak düşünme, araştırma ve hareket olanakları geliştirmeyi amaçlayan 2YKFF, Dijital Film Atölyesi yürütücülüğünde gerçekleşiyor.