Yazıdan Beyaz Perdeye

Yeni Sinema Kolektifi

Dijital Sanat, Film

Çevrimiçi

Batman

30/04 – 30/11/2021

‘’Yazıdan Beyaz Perdeye’’ edebiyat-sinema ilişkisine odaklanıyor, senaryo yazımı atölyeleri aracılığıyla Kürt edebiyatından seçilen kısa öyküleri senaryoya dönüşüyor. Edebiyat-sinema uyarlama atölyelerinde eğitmenlerle bir araya gelen ve açık çağrı sonucunda belirlenen 10 katılımcı, Kürtçe kısa öyküleri görselleştirerek Kürtçe sinema arşivine kazandırıyor. Böylelikle, Kürt sinemasında az rastlanan edebiyat uyarlamalarına yeni yapımlar ekleniyor.

Projenin ilk aşamasında katılımcılar, seçilen kısa öyküler, uyarlama alanında deneyimli eğitmenlerle birlikte senaryolar üretiyor. Oluşturulan senaryolar çekilmeye hazır bir film projesi olarak kurgulanıyor, sinema eğitimlerinde verilen ‘film dosyası oluşturma’ kriterlerine uygun şekilde düzenleniyor.

Atölyeler, Kürt Edebiyatı yazarlarından Şexo Filik, dramaturg Recep İçen, senarist Mizgin Müjde Arslan ve Yılmaz Özdil, Yönetmen Mihemed Shaikow tarafından veriliyor, Batman Kültür ve Sanat Derneği, Batman Yeni Sahne ve Alfa Yapım firması projeye çeşitli aşamalarda destek veriyor.