Balconnection 

Azadeh Ramezani Tabrizi 

Sergi, Söyleşi

Ankara, Diyarbakır, Erzincan, İzmir, Mardin

13/06 – 30/11/2021

Balconnection, sanat eserlerini, sanattan yeterince pay alamayan bölgeleri önceleyerek, kamunun izleyebileceği yarı kamusal alanlarda sergiliyor. Sanatın tüm toplum için bir gereklilik ve hak olduğunu savunan Balconnection inisiyatifi, sanata erişimin arttığı toplumlarda yaşam kalitesi ve bilinç düzeyinin de yükseleceğine inanıyor. Bu amaçla, şehir merkezlerine uzak yaşam alanlarında sanatı yayarak, toplum ve sanatçı arasındaki bağı güçlendirmeyi hedefliyor.

Bu yıl, insan ilişkilerini odağına alan Balconnection, sanatçılar arası sürdürülebilir işbirliklerini çoğaltmak ve güçlendirmek amacıyla yenilikler getiriyor. Üretim ve sanatçı ilişkilerine yönelik benzer kaygıları paylaşan katılımcılar, Balconnection adına konuşma ve bağlantı yetkilerinin olduğu “Balconsul” sıfatıyla Balconnection’a katılıyor. “Balconsul”lar, Balconnection için yeni bir bağlantı olanağı gördüklerinde inisiyatif adına karar verip, proje adına görüşmeler yapıyor. İkinci yenilikse, etkinin gelişim, güçlenme ve sürdürülebilirliğini ifade eden “Balcontinuum”. Daha önce Balconnection ile çalışılan sanatçıların, başka sanatçıları önermeleri ve etkinliklerin küratörlüğünü de üstlenebilmelerini sağlayan “Balcontinuum”, var olan ağı geliştirme ve sanatçı ilişkilerinin devamlılığını sağlıyor. Balconnection’ı, tüm paydaşlarıyla büyük bir topluluğun parçası haline getiriyor.

Sanatçılar (etkinlikler) ve etkinlikler yeri: ► Murat Savaşkan: Selçuk/ İzmir ► Yousef Shajari Aghdam, Küratör: Sasan Rad: Kekikpınarı Köyü/ Erzincan ► Mahmut Gültekin [ Quç: (Çok katılımcılı Kolektif Eser)]: Diyarbakır ► Rafet Arslan: damlacık/ İzmir ► Martina Riescher [Merhaba Dünya (Çok katılımcılı Kolektif Eser)]: Fossa ve Fonteccio/ L’aquila/İtalya ve Selçuk/ İzmir ► The Walk Selçuk Etkinlikleri [Araf (Kolektif Etkinlik: Kenan Aydoğan, Özgür Ceylan, Sakine Kayhan, Azadeh Ramezani Tabrizi, Murat Savaşkan ve Yeşim Kopan / Atkıya Katkı (Çok katılımcılı Kolektif Etkinlik) / Çocuk Atölyeleri ve Anı Kitabı (Selçuk-Efes Belediyesi İşbirliği ile)] ► Damla Gök, Küratör: Yekateryna Grygorenko: Karşıyaka/ İzmir ► Ali Kanal: Konak/İzmir ► Şule Yiğit: Selçuk/İzmir ► Canan Budak ve Amar Kılıç/Mardin ► Saliou Diop ve Youssouf Diallo: Tambacounda/Senegal ► Hazal Kaya: Çankaya/Ankara ► Günseli Baki: Selçuk/ İzmir ► Didem Erk: Selçuk/İzmir ► Gökçe Hiçyılmaz : Urla/ İzmir ► Serkan Çolak, Sinan Kılıç: İzmir

Balconnection projesi, 2021 yılında “Mordem Sanat” /Diyarbakır, “Atölye Deneme Sanat ve Ekolojik Çalışmalar Derneği” /İzmir, “Riabitare con l’Arte LAB 8” /L’aquila/İtalya, “Good Chance Theater” (“The Walk” projesi) /Londra/İngiltere, Selçuk-Efes Belediyesi, “Karantina Mekan İnisiyatifi” /İzmir, “13m² Sanat Kolektifi” /Mardin, “Bankuba Art” /Tambacounda/Senegal, “Sarı Denizaltı” /Bergama ve “Birikim Atölyesi” /İzmir’le işbirliği yaptı. Fatih Yılmaz, Kıvanç Çetin, Özgür Ercan, Aysim Türkmen ve Martina Riescher değerli katkılar sundu.