Değiş Tokuş 

Lütfü İrdem, Geniş Açı Proje Ofisi, No 238

Fotoğraf

Çevrimiçi, Söyleşi

Diyarbakır, İzmir, Mardin, Şanlıurfa

05/05 – 20/11/2021

Fotoğrafçıların seyahat etmeden birbirlerinin şehirlerinde, birbirlerinin yerine ve birbirleri için üretim yaptığı “Değiş Tokuş’’, fiziksel paylaşımların ve hareketin kısıtlandığı salgın döneminde sanatsal ve düşünsel değişimin imkânlarını araştırıyor. Bir açık çağrı sonucunda belirlenen 20 katılımcı arasından tanışma oturumlarını takiben İzmir, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’dan birbirleriyle eşleşen 12 sanatçı, birlikte proje üretiyor.

Ekonomi, uluslararası ilişkiler, kültür ve sanat gibi farklı disiplinlerden isimlerin değiş tokuş kavramına yönelik konuşmaları, katılımcıların ihtiyaçlarına istinaden programlanan seminerler ve birebir editörlük/mentorluk programı ile katılımcıların sanat pratiklerini geliştirmesi ve yeni üretimin teşvik edilmesi hedefleniyor. “Değiş Tokuş” kapsamında üretilen işler ve kaleme alınan metinler, projeye özel bir web sitesinde izleyiciye sunuluyor. Aynı zamanda projenin sosyal medya mecralarında katılımcılar, bir yandan üretimlerini paylaşırken diğer yandan da kendilerine ilham veren sanatçılar, kitaplar, filmler ve projelerinin arka planlarına dair paylaşımlarda bulunuyor. Proje kapsamında üretilen işlerden bir seçki, çıkış noktası olan değiş tokuş kavramına fiziksel olarak da gönderme içeren bir yayında ayrıca bir araya getiriliyor.

“Değiş Tokuş’’, Diyarbakır’dan Lütfü İrdem, İstanbul’dan Geniş Açı Proje Ofisi ve İzmir’den No 238’in ortaklığında; konuşmacı ve yazar olarak Meltem Şendağ, Aslı Iğsız, Eda Yiğit, Elif Kahraman ve İpek Çınar’ın katılımlarıyla; sanatçı ekipleri Aslıhan Güçlü & Mehmet Ali Kılıç, Fatma Çelik & Merve Güçlütürk, Nilay Uluğ & Şevda Tuğrul, Aylin Kızıl & Eyhan Çelik, Ayşegül Kaycı & İmran Atasal ve Aynur Tıkıroğlu & Hicret Ayaz İpek’in üretimleriyle; katılımcılara yönelik seminerleri veren Saliha Yavuz, Cemre Yeşil ve Sinem Dişli’nin katkılarıyla uygulanıyor.