Geleceği Onarmak: Gıda

Bat Art Lab

Forum, Sergi, Söyleşi

Diyarbakır

17/09 – 26/09/2021

‘’Geleceği Onarmak’’, ‘Gıda’ alt başlığıyla başlatılan ilk serisinde gıda ve gıdaya erişimin yarattığı toplumsal ve çevresel etkilere odaklanan düşünce ve pratikleri bir araya getirmeyi amaçlıyor. Proje, ilham verici okumalar, çevrimiçi ve fiziki sohbetler, etkileşimli atölye çalışmaları ve sanat sergileriyle, insan merkezli baskın endüstriyel gıda sisteminin kusurlarıyla geleceğini çeşitli açılardan incelemeye odaklanıyor.

Proje kapsamında küratörlüğünü Seçkin Aydın’ın üstlendiği “Geleceği Yemek” başlıklı güncel sanat sergisi, gıda endüstrisinin çevresel ve toplumsal ayak izlerini takip eden eserlerden oluşan bir seçkiyi barındırıyor. Diyarbakır’da üç farklı lokasyona dağılan ve 17 sanatçının yer aldığı sergi, gıdayla ilgili hem güncel tespitlerde bulunan eserleri hem de geleceğe dair öneri getiren çalışmaları kapsıyor.

Sanatçı konuşmaları serisinin ilk konuşmasını Mardin’den yazar ve küratör M. Wenda Koyuncu’nun moderatörlüğündeki Mersin’den performans sanatçısı Bengisu Muazzez Kurtuluş yaparken, ikinci oturumda Mardin’den yazar ve akademisyen Şefik Özcan’ın moderatörlüğünü üstlendiği sanatçı Mehmet Ali Boran konuşması yer alıyor. İzmir/İstanbul’dan katılan sanatçı Hamza Kırbaş konuşmasını ise akademisyen ve küratör Seçkin Aydın yönetiyor. Son sanatçı konuşması sanat tarihçisi, akademisyen ve gıda aktivisti Pelin Tan’ın moderatörlüğünde sanatçı Rirkrit Tirvanija’’nın çevrimiçi söyleşisini kapsıyor.

ABD, Filistin, İtalya ve Türkiye’den birçok sanatçı, aktivist, mimar, antropolog ve akademisyenin konuşmacı olarak katıldığı projenin diğer bir bileşeni olan sempozyumda ise ulusal ve uluslararası arenada alternatif gıda ve tarım uygulamaları yapan kişi ve gruplar dijital mecralarda bir araya geliyor.