Hiçbir Şey Olmadığında

Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi

Çevrimiçi, Sergi, Söyleşi

İzmir

25/05 – 15/11/2021

Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi’nin güncel sanat projesi “Hiçbir Şey Olmadığında”, Georges Perec’in “Hiçbir şey olmadığında ne oluyor?” sorusundan yola çıkıyor. Gündelik hayatımızda önemsiz ve değersiz görünen, bizi şaşırtmayı bırakmış şeyleri, aleladeyi, sıradanı sorgulamak üzere gündelik hayatın kendi dinamiği ve ritmi içinde günümüz koşullarında giderek daralan hayatımıza yeniden bakmayı deniyor. Farklı disiplinlerden bağımsız sanatçıları buluşturarak sanatçıların tanıklıkları, deneyim aktarımları ya da sezgisel üretimleriyle gündelik hayatın beslendiği sisteme, sıradan olana, üzerinde hiç düşünmediklerimize yakından bakıyor, bir diyalog ve tartışma ortamı yaratmayı amaçlıyor.

Mayıs ayında başlayan ve kasım ayında tamamlanacak projenin ilk modülünü 10 davetli sanatçının çevrimiçi konuşmalarını kapsayan “Hiçbir Şey Olmadığında, Gündelik Hayatın Sanatı Konuşmaları”; ikinci modülünü ise 12 davetli sanatçının ekim ayında İzmir Konak’ta Çatı Sanat Alanı’nda, kasım ayında ise Bergama’nın gündelik hayatına yayılan sergiler oluşturuyor.

Günseli Baki ve Yücel Tunca küratörlüğünde gerçekleşen sergilerde Ali Kanal, Aslıhan Güçlü, Ateş Alpar, Can Tanrıseven, Didem Erişkin, Ekin İdiman, Kıvılcım S. Güngörün, Okan Pulat, Selin Yağmur Sönmez, Sezgi Abalı, Zekiye Buğurcu, Zeynep Merve Çiçek’in çalışmaları yer alıyor.  Çevrimiçi gerçekleşen Gündelik Hayatın Sanatı Konuşmaları serisi Ezgi Bakçay, Ekmel Ertan, Orhan Cem Çetin, Metehan Özcan, Rafet Arslan, Selin Yağmur Sönmez, Seher Uysal, Serhan Ada, Sezgi Abalı, Yücel Tunca, Zeyno Pekünlü’nün sunumlarından oluşuyor ve inisiyatifin YouTube kanalında arşivleniyor. Proje kapsamında gerçekleştirilen tüm çalışmalara ise www.hicbirseyolmadiginda.com web sitesinden erişilebiliyor.