Loading

Görsel Sanatlar

Eğitim, Söyleşi

Diyarbakır

15/04 – 30/11/2019

Güncel Sanat
Diyarbakır
15.04.2019 / 30.11.2019

2019 yazında başlayan misafirlik programı kapsamında Loading, çeşitli disiplinlerden gelen kişileri belirlenmiş bir süre boyunca mekanında misafir ediyor ve çalışmalarını sürdürmeleri için alan sağlıyor.

Loading’in misafir araştırmacı programı kapsamında Eray Çaylı, afet ve ekoloji üzerine olan araştırmasını Diyarbakır’daki mekansal özelliği haiz güncel sanat pratiklerini de içerecek şekilde sürdürüyor. Diyarbakır kentinin kendisinde yarattığı etki, his ve izlenimlerle ilintili toparladığı malzemelerden oluşan bir video ve ses kolajı oluşturmayı amaçlayan Tavga Guttstadt ise Loading’ te kendi sanat pratiğini anlatan bir sunum gerçekleştiriyor.

Aslı Çavuşoğlu’nun yürütücülüğünde gerçekleşen Eleştiri Kulubü’nde, sanat projelerini ve fikirlerini paylaşmak isteyen katılımcılar için bir alan yaratıyor. Atölye; işler üzerine geri bildirim sağlamak, aynı alanda çalışan kişilerle paylaşımda bulunmak ve sanat pratikleri üzerine düşünmeye davet eden bir çerçeve oluşturmayı amaçlıyor. Berlin merkezli sanat eleştirmeni Ingo Arend, Loading’deki konuşmasında politik sanat tarihini, batı perspektifinden irdeliyor. Arend sanatın, sosyal eleştiriyi desteklemek, adalet ve daha iyi bir dünya için özel bir araç olması fikri üzerinde duruyor. Ahmet Öğüt ise geçmiş işlerinden bugüne kadar devam eden, hızlı müdahalelerden uzun soluklu projelere yayılan pratiğine dair bir seçki üzerine Loading’te yer alan diğer sanaçlardan biri.

Güncel sanat eleştirmeni Murat Alat, güncel sanatta gerçekliğin eleştirisi, özneleştirme süreçlerinin sorunsallaştırılması ve beden tasvirleri üzerine Loading’te geçirdiği süre boyunca güncel sanatın nasıl yorumlandığına dair ‘’Güncel Sanatın Anatomisi’’ başlıklı beş ayrı oturumdan oluşan bir seminer dizisi sunuyor.