Platon’un Mağarasından Kaçış

Monitor

Sergi

İzmir

03/05 – 24/05/2019

Benlik, görebilecek hiçbir göz, yansıyacak tek bir yüzey olmadığında karşılaştığımız mı, yoksa yansıyana karşı onunla birlikte geliştirdiğimiz ayakta kalma biçimi midir? Monitor’ün ‘Platon’un Mağarasından Kaçış’ isimli sergisi, bireyin kapitalizmin işleyişi içinde dönüşümünü ve buna karşı direnişini odağına alıyor. Avi Krispin ve Burak Delier’in eserleri üzerinden, sistemin bir parçası haline gelip kaybolan bireyin davranış biçimi sorgulanıyor.

Avi Krispin’in, There Was a Time When Men Died for Honor isimli videosunda, aracıyla, terk edilmiş bir deponun önünde durup, az sonra bürüneceği rolüyle tutarlı olma adına hazırlık yapan birini izliyoruz. Burada bir grup erkek sosyal statü ve iktidar minvalinde biçimlenmiş toplumsal rollerin gerekliliklerini, dışavurum tekniğiyle yerine getirerek öz olduğunu varsaydıkları benliklerine sahip olurlar. Bunu dışarıdan izleyen yeni üye, henüz vitrinin arkasında durmaktadır. Burak Delier’in Songs of the Possessed ismini taşıyan videosunda ise iş yerindeki ilişkilerin yönetiminde kullanılan eğitim yönteminden bir sahne izleriz. Videoda tepkileri anlık değişen beyaz yakalı çalışanlar, nihai amaca hizmet ettiklerinin farkında olmaksızın, kendileri için geliştirdikleri en doğru stratejiyi uygulamaktadırlar.

Toplumsal beklentilerin hakimiyetinden kurtulup sınırlı özgürlük alanının dışına çıkmak ve performansın sona erme olasılığını sorgulamamız için çağrıda bulunan Platon’un Mağarasından Kaçış, 24 Mayıs’a dek Originn’de ziyaret edilebilir.