Kitap Sergileri: Sanatçı Kitapları

Ceren Bulut Yumrukaya

Edebiyat

Eğitim, Forum

İzmir

03/05 – 05/12/2021

Pandemi döneminde daralmış olan sanatsal sergileme imkanlarını genişletmeye çalışan proje, üretimlerini görünür kılmaya çalışan sanatçılara alternatif bir mekan olarak sanatçı kitabı projeleri üretmeyi hedefliyor. Kitabın fizikselliği ve sayfalarının zamansallığı bir sergi gibi düşünülerek; kitabın kendisi bir sergi mekanına dönüştürülüyor. Proje kapsamında 5 kişilik bir jüri, İzmir ve komşu illerde ikamet eden sanatçılar tarafından önerilen projelerden üçünü seçiyor. Seçilen proje sahibi sanatçılar Mahinur Bulut, Emre Yıldız ve Seval Güres, sırasıyla grafik tasarımcılar; Gizem Hız Altıntaş, Ziyacan Bayar ve Emre Duygu ile eşleşerek, kitapların tasarımlarını oluşturuyor. Kitapların görsel ve içerik editörlüğünü Ceren Bulut Yumrukaya ve Özgül Kılınçarslan üstenirken, baskı üretimini ise Cevdet Kopmaz gerçekleştiriyor.

Kitap tasarımları 100’er adet Riso Baskı ile üretiliyor ve ayrıca bu tekniği tanıtmak için eğitimler düzenleniyor. Proje çıktılarından oluşturulan serginin tanıtım toplantısı, sanatçı kitaplarının üretim ve dağıtım süreçlerinin konuşulduğu bir foruma dönüşüyor. Tanıtım sonrasında kitaplar video paylaşım kanalları üzerinden de dijital dolaşıma açılıyor.

‘Kitap Sergileri: Sanatçı Kitapları’ projesi, Ceren Bulut Yumrukaya’nın yönetiminde; Özgül Kılınçarslan ve Cevdet Kopmaz yürütücülüğünde, Merve Ünsal, Özgür Demirci, Borga Kantürk, Umut Altıntaş, Melike Taşçıoğlu jüriliğinde; Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Karantina İnisiyatifi, Glugİzmir iş birliğiyle; Digikedi, RisoTürkiye, Saral Fotokopi Makinaları çözüm ortaklığında; Comentarivm katkılarıyla uygulanıyor.