Okumak Yolda Olmaktır

Abdulkadir Korkmaz ve Nusrettin Biçer

Edebiyat

Eğitim

Gaziantep, Şanlıurfa

01/09 – 30/11/2020

Abdulkadir Korkmaz ve Nusrettin Biçer tarafından kurulan ‘Okumak Yolda Olmaktır’ inisiyatifi, 1950’li yıllarda köylere kitap götüren ve ‘Eşekli Kütüphaneci’ olarak bilenen Mustafa Güzelgöz’ün hikayesinden ilham alıyor. İki köy öğretmeni, ikinci el minibüsü gezici bir kütüphaneye dönüştürüp Suruç’ta belirledikleri on köyü düzenli olarak geziyor. Çocukları sadece kitapla değil, kendi tasarladıkları kukla, bilim, sanat atölyeleri ve zeka oyunları gibi etkinliklerle de buluşturuyor. Öğretmenlerin hedefiyse Suruç’ta gezilmemiş köy bırakmamak.

İnisiyatif, eylül ayından aralık ayına kadar Suruç’un sınır köylerindeki ilkokullara, basit malzemelerle yapılan kuklalar ile hijyen, bilim ve sanat eğitim içeriklerini ulaştırıyor. Öğretmenlerin kukla yapım ve oynatım becerilerini geliştirmek, kuklanın bir öğrenme aracı olarak kullanımını arttırmak amacıyla eğitmen eğitim içerikleri hem dijital hem de yüz yüze eğitimde uygulanabiliyor. Proje, şimdiye kadar 15 öğretmene ile 200’ü aşkın çocuğa ulaştı ve ulaşmaya devam ediyor. Sabancı Vakfı tarafından ‘Fark Yaratanlar’a seçilen proje yollarda var olduğu sürece çocuklar için fark yaratmaya devam edecek.

Proje Ekibi: Abdulkadir Korkmaz, Başak Gürer Ceyhan, Edanur Korkmaz, Nusrettin Biçer, Onurcan Ceyhan, Feyzullah Yilanli. Projeye Dahil Olan Okullar: Köseveli İlkokulu, Üçpınar İlkokulu, Hülya Ağan İlkokulu, Gölcük İlkokulu, Karadut İlkokulu, Aybastı İlkokulu, Taşlıkuyu İlkokulu Bellik İlkokulu, Yukarıkarıncalı İlkokulu, Bostancılar Ortaokulu.